Trenerzy I stopniem Coerver Coach Assistant

W dniach 25.09-27.09.2015r w Powiatowym Zespole Szkół i na boisku orlik w Lędzinach, odbyło się Szkolenie Coerver Coaching Training Clinic I stopień Coerver Coach Assistant, tj. 3-dniowe zajęcia szkoleniowe dla 23 trenerów piłki nożnej aż 9 z Gromu Tychy, którego głównym organizatorem jest prezes Krzysztof Berger.

Było to szkolenie mające na celu zapoznanie trenerów z podstawami metodologii treningu piłkarskiego Coerver Coaching, m.in. budową jednostek treningowych oraz specyfiką treningu piłkarskiego w zależności od grupy wiekowej zawodników.

Coerver Coach Training Clinic to globalny program szkolenia trenerów, który prowadzony jest między innymi we wszystkich klubach Premiership. Podzielony jest on na trzy etapy, uwzględniające określony zakres materiału oraz kończy się egzaminami pozwalającymi zdobyć trzy stopnie uprawnień trenerskich: Coerver Coach Assistant, Coerver Football Coach, Coerver Football Coach Plus.

Program ma niemal 30 lat, bo został opracowany w 1984 roku przez Alfreda Galustiana i gwiazdę Chelsea – Charlie Cooke’a. Udoskonalił go jeszcze dzięki swojej wiedzy Holender Wiel Coerver. To właśnie on swoim nazwiskiem firmuje cały system.

Coerver Coaching skierowany jest tak naprawdę do wszystkich piłkarzy. Szczególnie jednak dla młodych zawodników, w wieku 5-16 lat. Treningi skupiają się na rozwoju indywidualnych umiejętności, jak i grze w małych grupach.

System opiera się na specjalnej piramidzie, która składa się z sześciu poziomów.

Przedstawiamy je kolejno, rozpoczynając od podstawy piramidy aż do jej szczytu:

– Ball Mastery (mistrzowskie panowanie nad piłką) – zawodnik używa obu nóg do indywidualnych ćwiczeń z piłką. Staramy się, aby miał jak najwięcej kontaktów z piłka podczas zajęć, kiedy wykonuje sporo ćwiczeń. Czucie piłki, panowanie nad nią jest podstawą do kolejnych ćwiczeń.

– Przyjęcie i podanie – ćwiczenia są tutaj nastawione na pierwszy kontakt z piłką. Zawodnicy uczą się przemyślanych i kreatywnych podań. W zależności do wieku ćwiczenia są odpowiednio skomplikowane. Od prostych indywidualnych, po trudniejsze grupowe.

– Poruszanie się na boisku, gra 1 na 1 – tutaj ćwiczymy zarówno o grę w ataku i obronie. Chodzi o to, aby nauczyć piłkarza wygrywania pojedynków 1 na 1. Po wygraniu takiego pojedynku na boisku można stworzyć przewagę i zyskać przestrzeń.

– Szybkość – większość ćwiczeń wykonujemy z piłką. Młodsi na początku trenują bez futbolówki. Na boisku podczas gry zawodnikowi przydaje się zarówno szybkość z piłką przy nodze, jak i bez.

– Wykańczanie akcji – uczymy się zachowań podczas gry, co zrobić w danej boiskowej sytuacji.

– Atak (zespołowa gra ofensywna) – gra się na małe bramki, uczymy się kombinacyjnych akcji, po których ma być jak najwięcej goli. Gra toczy się na małej przestrzeni, więc zawodnicy muszą podejmować szybkie decyzje. Coerver Coaching jest używany m.in. przez: Bayern Monachium, Newcastle United, czy też Arsenal Londyn. W Polsce natomiast mamy 10 akademii. W: Białymstoku, Czeladzi, Gdańsku, Jabłonce, Katowicach, Krakowie, Suwałkach, Warszawie, Rzeszowie i Tarnobrzegu. Do udziału w szkoleniu zaprosiliśmy również trenerów z MKS Lędziny, APN Tychy, JUWE Jaroszowice, Goczałkowic i Pogoni Imielin. W zasadzie z tego typu systemu Coerver Coaching korzystamy od lat w tyskim gromie i od samego początku powstania w Lędzinach w szkółce KSB, zaznaczam wiele pracy przed nami. Jednakże zależało nam tak naprawdę, abyśmy przekonali do tego systemu pracy z dziećmi zaproszonych trenerów, aby ujednolicić w naszym regionie program szkoleniowy, który jest idealny do pracy nie tylko od podstaw , czyli dzieci od lat 4-5, ale i dla seniorów włącznie, tak by każdy trener z Tychów, Lędzin, czy Mysłowic pracował na tym samym opracowanym modelu jednostki treningowej, by np. w momencie przeprowadzki z Tychów do Mysłowic dziecko nie stracilo na szkoleniu, bo w innym klubie dokładnie pracuje się tak samo. Po ukończeniu Coerver Coach Training Clinic oraz zdaniu egzaminu praktycznego i teoretycznego, każdy trener otrzymuje certyfikat z tytułem Coerver Coach Assistant oraz zostaje dopuszczony do drugiego etapu kursu – Coerver Football Coach.

Dziękujemy firmie Coerver Coaching dyrektorowi zarządzającemu panu Łukaszowi Budzyńskiemu i całej ekipie Coervera za profesjonalne przeprowadzenia szkolenia.